Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Prodlužte si sezónu pěstování díky skleníku ze starých oken

Co budete potřebovat

V první řadě musíte někde sehnat stará okna. Ideální samozřejmě je, když zrovna rekonstruujete a máte je jako odpad na vyhození. Pokud ne, tak se poohlédněte ve svém okolí a oslovte majitele domů po rekonstrukci, zda se jim doma okna nepovalují. Zkusit můžete i sílu sociálních sítí, kde seženete opravdu všechno.

Hlavní je sehnat okna stejných velikostí. Máte-li několik různých rozměrů, tak to půjde také, ale budete muset dát větší pozor na těsnost a práci si důkladně rozvrhnout. Okna s poškozeným rámem raději rovnou vyřaďte. Rámy poškozené plísní nebo červotočem nejsou dostatečně pevné.

Potřebovat budete také nějaké cihly a beton na postavení obvodové desky, která slouží jako nosná konstrukce. Poohlédněte se také po trámech na nosné trámy. Opět dejte pozor na výběr zdravého dřeva.

Přípravné práce

Každý projekt začíná přípravnou fází. Jakmile jste sehnali stavební materiál, tak můžete začít uvažovat, kam skleník umístit. Ideální místo je slunné stanoviště, kam nezasahují větve stromů, které stíní a mohou jej při pádu poškodit. Vyhněte se také větrným místům. Ostrý vítr skleník ochlazuje, což není žádoucí.

Podle zahradníků je vhodná minimální výška skleníku 180 cm, aby byla práce pohodlná. Pokud se vám nedaří dosáhnout dostatečné výšky díky oknům, tak musíte boční stěny vyvýšit postavením vyšších bočních stran.

Přestože nejste žádní architekti, tak budete alespoň orientačně muset odhadnout únosnost konstrukce skleníku. Ta je nesena kovovým nebo dřevěným rámem. V létě není váha střechy problém, ale v zimě se může pod těžkým sněhem zhroutit. Díky jednoduchému nákresu si rozkreslete poměr jednotlivých stran a následně budete vědět sklon střechy.

Stavba skleníku krok za krokem

  1. Začněte stavbou obvodové desky, která poslouží jako základy. Použijte cihly nebo pravidelnější kameny.
  2. Na základně vztyčte v rozích skleníku kolmé trámy a dle šířky oken další trámy po obvodu skleníku.
  3. Na kolmé trámy připevněte obvodové rámy a konstrukci střechy. Vše dobře připevněte, aby byla konstrukce opravdu pevná.
  4. Následně dobře přivrtejte okenní rámy na konstrukci.
  5. Ponechejte jedno nebo dvě okna otevírací pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu.

Stavba skleníku z oken není, vyžaduje jistou dávku zručnosti, ale určitě to zvládnete hravě sami nebo s malou pomocí.

Přečtěte si také Komunitní bydlení jako trend dnešní doby nebo Bezrámová okna.

Fotografie