
Co je vlastně komunitní bydlení?
Lidé si často myslí, že pojem komunitní bydlení v sobě skrývá internátní budovy a vysokoškolské koleje. Tyto budovy však spadají pod školství a každý student si své ubytování platí, byť je tato částka zpravidla symbolická. V případě, že by se několik studentů dohodlo na společném bydlení ve vlastním pronajatém bytě a společně se složili na nájem, jednalo by se skutečně o příklad komunitního bydlení. Tento způsob bydlení není vhodný jen pro studenty, kteří nemají dostatek prostředků na vlastní bydlení či nájemníky, kteří pochází z chudších poměrů. V poslední době se komunitní bydlení stalo velmi vyhledávaným v oblasti cestování. Lidé, kteří často cestují, si nechtějí pronajímat byty a tak zaplatí část nájemného někomu, kdo jim nabídne pokoj k pronájmu. Lidé tak ušetří za drahé hotely či celé byty a krom toho poznají spoustu lidí. Bydlení v rodinách jiné národnosti vám dá zpravidla spoustu zkušeností.
V dnešní době, kdy pronájmy bytů rychle stoupají, si nemůže každý dovolit platit polovinu mzdy za nájem. Není divu, že je tento trend stále více oblíbený.
Formy komunitního bydlení
Jak jsme již uvedli, internáty a vysokoškolské koleje nejsou přesným příkladem komunitního bydlení, ačkoliv principiálně se to tak pojmout dá. Komunitní bydlení se rozmáhá především ve městech. Dnes jsou pronájmy bytů poměrně drahé ve všech oblastech. Ať už se jedná o hlavní město či malé městečko. Nájmy, stejně jako výdaje s ním pojené, stoupají velmi rychle a právě díky tomu je komunitní bydlení tak běžné. Dříve bylo zvykem mít vícegenerační domy. Bohužel dnes si ne každý může dovolit postavit vlastní dům někde na vesnici či v přírodě a tak se tento trend vrací. Stavba nemovitosti je dnes velmi finančně náročná a některým lidem se při pojmu ,,hypotéka' ježí chlupy na zádech. Rodiny, které bydlí ve velkých domech, které jsou pro ně příliš rozlehlé či staří ovdovělí lidé, tak často nabízí volné pokoje k pronájmu. Většina těchto lidí navíc nabízí daleko lepší podmínky pronájmu a nižší ceny než ve městech a mnozí staří lidé vymění peníze za pronájem za lehkou péči o ně samotné či okolo domu. Není to však jen o penězích a o tom, jak na nájemném ušetřit. Tento způsob života lidi spojuje a dokazuje, jak si mohou pomáhat.
Učit se žít ve společnosti dalších lidí
Řada lidí dnes vyrostla odříznutá od okolního světa, pouze v kruhu nejbližších rodinných příslušníků a rodinných přítel. Často nám chybí schopnost komunikovat ve větší společnosti a dokonce v ní i fungovat. Jsme zvyklí řešit veškeré problémy maximálně ve dvou lidech, tedy zpravidla my a partner. Teď si ale vezměte, že si jeden dům pronajme třeba osm na sobě nezávislých lidí a ti jsou nuceni se na něčem dohodnout. Schopnost fungování ve společnosti tak dostává zcela nový rozměr.
Zaujal vás článek? Podívejte se na další Zajímavé projekty nebo Levné bydlení v Praze.