Nevítaný návštěvník
Mšice jsou drobní škůdci a napadají téměř všechny druhy rostlin. Vysávají z nich mízu a vylučují takzvanou medovici (sladkou šťávu), která ucpává póry a rostlina se stává náchylnější na vznik černé plísně.
Mšice se velmi rychle množí. Jedna samička během svého 25 dní dlouhého života přivede na svět až 80 tisíc potomků. Mšic je velké množství druhů. Poznáte je jednoduše podle barev. Zelené, žluté, šedé, černé nebo hnědé mšice napadají různé rostliny nebo se specializují na určité druhy.
Dobrou zprávou je, že při hubení mšic si nemusíte dělat hlavu s druhem. Na všechny mšice zabírá to stejné.
Zatočte se mšicemi přírodně
Pokud si zakládáte na bio přístupu k pěstování zeleniny a žádné chemikálie vám nesmí přes práh, tak vyzkoušejte některou z babských rad na mšice.
- Kopřiva
Stříkejte plochy zasažené mšicí vodou ve, které se minimálně tři dny louhovaly kopřivy. Na jeden litr vody vám bude stačit 15 g sušených kopřiv a výsledný koncentrát můžete ředit v poměru 1:4.
- Česnek
Česnek je velmi aromatický a spustě škůdců vadí. Kromě mšic odpudí také mravence, což je velmi výhodné, protože mravenci si mšice chrání kvůli medovici.
- Rajčatové listy
Rajčatové listy obsahují zvláštní druh alkaloidu, který nemají mšice rády. Do litru vody namočte přes noc hrst rajčatových listů a ráno můžete rozprašovačem postříkat zasažená místa.
- Tabák
Sušený tabák nebo tabákový prach nechte dva dny máčet ve vodě a pak směs hodinu vařte na mírném plameni. Na 1 vody vám postačí 50 g tabáku a výsledný koncentrát nařeďte v poměru 1:1 s čistou vodou.
- Hmyzí hotel
Hmyzí hotel mšice přímo nezahubí, ale je velká šance, že přitáhne jejich přirozené nepřátele. Hmyzí hotely lze koupit v hobby marketu nebo jednoduše vyrobit doma.
Chemické postřiky
Pokud se rozhodnete pro chemické hubení mšic, tak se snažte vyhnout stříkání plodů. Zejména máte-li doma děti. V některých obchodech lze nalézt bio postřiky, které jsou na bázi přírodních látek, ale není třeba za ně utrácet peníze, když si je můžete udělat sami doma.
Na chemii máte vždy čas, když selžou přírodní látky nebo je-li zasažena velká část zahrady a bojíte se o úrodu.
Aby se mšice nevracely
Účinnou prevencí je odstranění veškerých spadaných listů ze zahrady, kde přezimují vajíčka mšic. Na jaře se vylíhnou z vajíček a napadají mladé rostlinky. Dejte si pozor i na kompost. Snažte se jej mít zakrytý a v dostatečné vzdálenosti od rostlin.