Staré dobré sušení
Sušení bylinek je klasika, kterou můžete využít na většinu druhů rostlin. Vyhněte se pouze bazalce a cibulovinám, které sušením ztrácí aroma. Usušit lze všechny části bylinky od kořene až po květ. Teplota sušení nesmí přesáhnout 35 stupňů, kořeny se suší i při vyšších teplotách.
Usušené bylinky skladujte v dobře uzavíratelných sklenicích, nejlépe v temnu a při stálé teplotě. Vyhněte se papírovým a látkovým sáčkům, protože jsou propustné a vytěkají vám některé prospěšné látky.
Mražení bylinek
Uchování zamrazením se hodí zejména pro bylinky určené na vaření. Můžete však uchovat i mátu nebo levanduli a užít si z nich limonádu i v zimě. Příprava na zamrazení není nijak složitá. Stačí bylinky očistit a nacpat do sáčku. Nemusíte je ani sekat na drobno, po zmrznutí se drolí a snadno je oddělíte.
Zajímavý způsob je také zmrazení do tvořítka na led, kdy si můžete vzít kostku ledu s vybranou bylinkou a snadno ji přidat do hrnce s jídlem. Máte po ruce naporcované bylinky, které se snadno dávkují.
Sirupy a medy
Příprava sirupů a medů je velmi jednoduchá. Stačí nechat naložené bylinky ve vodě s citronem a druhý den do přeceděné vody přidat odpovídající množství cukru a nechat redukovat na plotně do požadované hustoty. Tento způsob přípravy je jednoduchý, ale teplo ničí většinu účinných látek.
Vhodnější alternativa je sirup za studena, kdy ve sklenici střídáte vrstvy sekaných bylinek a krystalového cukru. Během pár týdnů se ve sklenici vytvoří hustý sirup, který přecedíte přes sítko. Tímto způsobem získáte menší množství sirupu, ale na druhou stranu zůstanou zachovány všechny účinné látky.
Naložení do soli
Bylinky naložené v soli využijete do slaných pokrmů a můžete tímto způsobem uchovat mnoho druhů bylinek. Stačí v mixéru rozmixovat bylinky se solí a předělat do sklenice a uložit v lednici. Takto zakonzervované bylinky vydrží v lednici i rok. Podobně můžete vytvořit i pesto, které však nemá stejně dlouhou trvanlivost.
Přečtěte si také jak na Nadzemní nebo zapuštěný bazén a Jak na bylinkovou zahrádku.