Než začnete stavět
Ještě než začnete stavět, tak si rozmyslete, co vlastně chcete na svém pozemku mít. V první řadě na něm bude stát dům. Bude tam i garáž? Plánujete terasovitou zahradu nebo chcete naopak srovnat kopcovitý terén? Uvažujete o bazénu nebo jezírku? To vše musíte mít zohledněno v projektu.
Následné úpravy jsou náročnější a mnohdy i dražší. Hlavní je dobře vyspádovaný terén, v případě potřeby i s drenáží, aby vám voda nezatékala pod dům. Na druhou stranu nesmíte odvést všechnu vodu pryč z pozemku, aby nebyla hlína příliš suchá.
Dobře se postarejte o ornici
Cena ornice je velmi vysoká a dobře si pohlídejte, jak s ní dělníci nakládají. Je dokonce možnost uložit ji do depozitu a po dokončení stavby ji zase přivést. Než bezhlavě hlínu odvezete pryč, tak popřemýšlejte, zda ji nebudete ještě potřebovat.
Pokud máte na svém pozemku jílovitou hlínu nebo písek, tak zvažte jeho nahrazení za kvalitní ornici. Pokud plánujete trávník nebo pokládku travního koberce, tak potřebujete minimálně pět centimetrů svrchní vrstvy kvalitní půdy. A jíl nebo písek to rozhodně není.
Kvalitu půdy a charakter podloží lze ověřit pomocí pH testu, který koupíte v hobby marketu. Během chvíle zjistíte pH a budete vědět, jak s půdou dále naložit. Můžete také přihodit hnojiva, aby byl trávník odolnější.
Logické rozvržení cestiček
Zejména na větších pozemcích si důkladně rozvrhněte cestičky po pozemku. Kudy bude vést cesta k pergole, terase nebo bazénu? Jak bude taková cesta vypadat a z jakého materiálu? Pojezdové cesty (příjezdová cesta) vyžadují velké zpevnění a postupné vrstvení štěrku a písku. Je na ně třeba položit pojezdovou dlažbu dle požadovaného zatížení.
Pochozí chodníčky také vyžadují zpevnění štěrkem a pískem. Nemusíte však investovat peníze do pojezdové dlažby a můžete popustit uzdu fantazie například s betonovými nášlapy, keramickou dlažbou nebo s prorůstající dlažbou.
Poraďte se s odborníkem
Terénní úpravy nejsou jednoduchá disciplína. Pokud si nejste jistí, tak můžete oslovit již ve fázi projektu zahradního architekta, který vám s plánováním pomůže. Vytvoří vám návrh přesně vyhovující rázu krajiny a stavby a zohlední výběr rostlin pro danou lokalitu a podloží.
Služby zahradního architekta samozřejmě nejsou zadarmo, ale rozhodně se do nich vyplatí investovat. Nešikovným rozvržením můžete zabít celkový vzhled domu a výběr špatných rostlin a dřevin vás může stát spoustu peněz, které vyhodíte z okna.
Přečtěte si také Jak na rekonstrukci půdy a Jak na bylinkovou zahrádku.