Majitelé a obyvatelé starších domů se potýkají s problémem přílišné vlhkosti ve svých domech. Hledají se stále novější a modernější metody, které pomáhají vysušit zdivo. Jednou z nich je také metoda izolace HW-SYSTÉM, což je rakouská patentovaná technologie. V praxi to znamená zatlučení nerezových plechů do vlhkého zdiva.
Co je vlhké zdivo?
Objevily se vám doma plísně na zdi nebo jen stěny zvlhly? Vyskytne-li se na stěnách vlhká plocha a poté plíseň, její polétavé spory se dostanou do ovzduší a přítomní lidé je dýchají. Tím začínají často vleklé zdravotní problémy, jako alergie či astma. Takovým problémům je možné zabránit včasným opatřením, tedy odstraněním vlhkosti ze zdiva.
Jiné postupy sanace
Mechanické strojní podřezání zdiva je často používaný sanační způsob, při němž se řetězovou nebo lanovou pilou prořízne spára ve zdivu a do spáry se vloží plastová folie. Zdivo se poté zajistí plastovými klíny a provede se tlaková injektáž řezu cementovou suspenzí.
Technologie svislé izolace izoluje spodní stavby od okolního terénu a zabraňuje pronikání vlhkosti ze zeminy do spodní zástavby. Provádí se u staveb pod úrovní okolního terénu.
Moderní diamantová řezací technika vyniká vysoce přesnými řezy a vrty, během procesu se řezná spára naplní izolací, ochladí vodou a zároveň i čistí. Při realizaci nevznikají vibrace. Metoda je poměrně náročná, provádí ji několik specializovaných firem.
Principem chemické injektáže je vnitřní vodoodpudivost, nebo vyplnění či zúžení pórů stavebních hmot předvrtáním a následným napuštěním zdiva injektážní látkou. Tímto způsobem upravené materiály brání pronikání zemní vlhkosti výše do domu.
Postup před realizací metody HW-SYSTÉMU
Před začátkem prací musí být zaručen volný přístup ke zdivu, u zdiva tloušťky například 70 cm je potřeba odstup 170 cm, tedy pokaždé tloušťku stěny plus 100 cm pro stroje. Také než začnou samotné práce je potřeba zvážit, jestli se bude v místnosti dělat nová podlaha a nakreslit plánek rozvodů elektřiny, plynu, vody a označit je tak, aby se nenarušily.
Jak probíhá realizace
Plechy z nerezavějící oceli jsou strojně zatloukány s frekvencí asi 1300 úderů za minutu do stávajícího zdiva. Není potřeba zdivo podřezat a zaručí se tím neporušená statika objektu. Desky se překrývají a poskytnou tak nepropustnou stěnu před vlhkostí.
Použití této metody je možné u všech budov s průběžnou spárou ve zdivu, tedy nejen na cihlové zdivo. Další výhodou je, že je velmi šetrná k objektu, a zaručuje, že statika domu je po jejím užití neporušená.
Závěrečné práce
Když se bude sanovat suterénní zdivo, musí se provést odkopání zeminy na úroveň plechů a udělat napojení na svislou izolaci. Spojení se provede horkým spojem, klasickou asfaltovou izolací. Svislá izolace se ukončí 15 cm nad venkovním terénem. Dále při vytvoření nových podlah musí izolatéři provést napojení lepenky na izolaci HW-systému, tedy plechy. Plechy jsou delší než zdivo, asi o 5 cm, ke spojení HW-systému s vodorovnou izolací je použit opět horký spoj asfaltového pásu na plech. Veškeré omítky, které byly vlhké, budou odstraněny. Aby zdivo rychleji vyschlo, nechá se osekaná spára odkrytá několik měsíců, jestliže to není možné a je nutné zdivo omítnout hned, je nutné použít sanační omítku. Zdi pod úrovní plechu se ošetří větracími lištami a sanačními omítkami.