Kde nabrat inspiraci?
Inspiraci můžete hledat všude kolem sebe. Stačí se podívat na internet, kde po zadání do vyhledavače najdete mnoho fotek i návody na rekonstrukci svépomocí. Když prohledáte i zahraniční vody najdete mnohem více a možná vás zaujme zajímavý a neokoukaný styl.
Možná máte kamaráda nebo známého, který rekonstruoval půdu. Nebo je ve vašem okolí vzorový dům. Nic se nevyrovná osobní prohlídce. Domluvte si návštěvu a projděte si všechny detaily. Získáte nejen inspiraci, ale dovíte se i případná úskalí při výstavbě.
Na kolik mě rekonstrukce vyjde?
To záleží na rozsahu prací. Půdní vestavbu bude třeba zateplit a zajistit kročejovou neprůzvučnost, aby nedocházelo k nepříjemnému šíření zvuků. Některé starší domy vyžadují větší zásah a rekonstrukce se prodražuje.
Na výsledné ceně se odrazí použité materiály. Čím dražší materiál, tím dražší rekonstrukce. Na druhou stranu se nevyplatí šetřit na každém šroubku. Ve finále uspoříte pár tisíc, ale během několika let budete muset rekonstrukci opakovat, protože jste nakoupili nekvalitní zboží.
Výrazně uspoříte prací svépomocí. To však vyžaduje jistou dávku šikovnosti a také času. Na internetu sice najdete potřebné návody na kdeco, ale některé činnosti vyžadují zkušenosti. Řešením může být řemeslník na práce, které sami nezvládnete a drobné nenáročné práce si udělat sami.
Jak je to s úřady?
Opět vše záleží na rozsahu stavby. Jakékoliv výrazné změny vám bude muset schválit příslušný stavební úřad. Pokud je budova stará, potřebujete i souhlas památkářů. Jakékoliv neoprávněné zásahy bez vydaného stavebního povolení vás můžou vyjít pěkně draho.
Pro jistotu vše konzultujte se stavebním úřadem. Pokud máte velkolepé plány, tak se možná dozvíte, že je není možné provést vzhledem k lokalitě nebo staří budovy. Na stavebním úřadě počítejte i s neúspěchem a také s dlouhou čekací lhůtou.
Na co si dát pozor?
Rekonstrukce půdy nikdy nesmí narušit statiku budovy. Nechte si vypracovat stavební projekt, který citlivě pracuje s ostatními konstrukcemi a neohrozí stabilitu domu.
Před rekonstrukcí půdy je třeba spočítat nosnost všech konstrukcí, které jsou dimenzovány na původní zatížení a přístavbu už nemusí zvládnout.
Posuďte stav střechy. Než se pustíte do čehokoliv pod střechou, tak si zkontrolujte celistvost krytiny a zdraví trámů. Zatékání skrz krov, škůdci nebo plíseň je třeba vyřešit jako první.
Přečtěte si také Jak vybrat svářečku nebo Rekonstrukce koupelny se vyplatí.