Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Renovace dřevěného nábytku omladí celý interiér

Někdo si potrpí na starožitný nábytek, ze kterého dýchá atmosféra starých časů. Ovšem i na obyčejném starším nábytku můžeme obdivovat fortel zručných řemeslníků. Pokud se jedná o masiv, na kterém je obzvlášť patrná dovednost lidských rukou, byla by velká škoda se jej zbavit, pokud může dále spolehlivě sloužit. 

Stačí jej pouze šikovně zrenovovat a ihned vám bude celý interiér připadat, jako by omládl. Ať už se jedná o dřevěné skříně, pokojové stěny či masivní postele, stoly a židle, můžeme z nich učinit nový nábytek především renovací jejich povrchu. Současné technické pomůcky a moderní nátěrové hmoty tuto práci velice ulehčují.  

Jak na povrchovou úpravu nábytku

Pokud zjistíme poškození povrchu ve větším rozsahu, musíme odstranit všechny staré nátěry. K tomu lze využít například chemický odstraňovač  barev, nebo horkovzdušnou pistoli, jejíž horký vzduch starou barvu nabobtná a pak ji snadno sloupneme špachtlí. Radikálním způsobem je broušení. Postupujeme podle stupně poškození povrchu od hrubšího smirkového papíru až po nejjemnější. Jemný smirkový papír použijeme i při dvou předchozích variantách, neboť o konečném efektu rozhoduje dokonale hladký povrch nábytku. 

Až se nám podaří povrch vybrousit, zkontrolujeme také, zda je dřevo zdravé a zda není napadeno dřevokazným hmyzem. V takovém případě provedeme nátěr roztokem proti těmto škůdcům. Případné praskliny či drobná poškození opravíme například klihovým roztokem, epoxidovým lakem nebo tmelem. 
Po zaschnutí povrch očistíme, odmastíme a můžeme provádět nátěr. Jedná-li se o nábytek s přírodním povrchem, je vhodná transparentní lazura, kterou lze i míchat a vytvářet potřebné barevné odstíny. Jednou z metod, jak dosáhnout zbarvení povrchu je moření. Namořený povrch poté natřeme bezbarvým lakem. 

Další rady

Nechceme-li používat žádné barvy a laky, můžeme na povrch nábytku nanést například včelí vosk, který je odolný i vůči chemickým čistícím prostředkům a odpuzuje vlhkost. 
Přes bohatý výběr barev, laků, tmelů a dalších přípravků na povrchovou úpravu dřevěného nábytku, si můžete některé prostředky připravit i sami. Nejedná se o babské rady, ale o postupy doporučené a ověřené zkušenými řemeslníky. Například zašlý povrch můžete oživit směsí z olivového oleje, červeného vína a octa. Pokud objevíte zteřelé dřevo, což bývá častý jev na starém nábytku, zkuste na něj nanést kalafunu rozpuštěnou v lihu.