V nevzhledném nábytku se skrývají cenné kousky
Přestěhovali jste se do nového domu, kde je starý nábytek? Vyklízíte pokoj po prarodičích nebo máte jednoduše několik starých kousků doma sami a nevíte, co s nimi? Řešení je jednoduché.
Starý nábytek je většinou kvalitní a je škoda ho vyhodit. Bavíme se však o kouscích, které jsou vyloženě jen staré, přelakované zažloutlým lakem a pro většinu dnešních očí ne zrovna vzhledné. Nechme teď stranou cenné starožitné kousky a podobně. Na pořadu dne jsou staré knihovny, stoličky a peřiňáky po babičkách.
Takže, co s nimi uděláme? Možností je několika.
Příprava podkladu
Než se pustíme do povrchových úprav, je potřeba nábytek připravit. Většinou je na něm vrstva starého laku, na které by nová barva nebo jiná povrchová úprava příliš nedržela nebo byla nevzhledná. Možná se to nezdá, ale lak je také zažloutlý – teprve až ho ubrousíte, zjistíte, jakou má dřevo ve skutečnosti barvu.
Abyste nad broušením nestrávili zbytečně moc času, použijte vibrační brusku, nejprve hrubší a následně hladší smirkový papír. To stejné, pokud budete brousit ručně.
Na závěr nábytek otřete mokrým hadrem od přebytečného prachu a nechte dobře uschnout. Před natíráním barvou nebo jinou povrchovou úpravou musí být dokonale čistý.
Než se pustíte do dekorace, podložte nábytek novinami a vše v jeho dosahu překryjte igelitem. Čím lépe prostor připravíte, tím méně práce budete mít s pozdějším úklidem.
Barva nic nezkazí
Takto připravený nábytek můžete jednoduše natřít. Kupte si plechovku barvy, vhodný štětec a pusťte se do díla. Zní to možná příliš jednoduše a obyčejně, ale když se podíváte na některé moderní kousky, zjistíte, že se mnohdy jedná o designově velice jednoduché prvky v matné bílé nebo jiné barvě.
Také si můžete pomoci malířskou páskou (žlutá papírová páska), kterou rozdělíte plochu nábytku na více částí a následně každou natřete jinou barvou.
Buďte kreativní
Jak se říká, kreativitě se meze nekladou. Využít můžete také nejrůznější otisky tlapek domácích mazlíčků (přes potravinovou folii) nebo svých rukou, třeba společně s partnerem. Dobře bude vypadat vše, čím si zároveň vytvoříte krásnou vzpomínku.
Na nábytek můžete použít také ubrouskovou techniku nebo nalepit vylisované květiny a to buď přímo na neošetřené dřevo nebo na barevný nátěr. Takto upravený povrch je vhodné přelakovat, aby byla dekorace chráněna.
Dalším krásným a kreativním kouskem jsou korálky místo dveří.
Jacksonem Pollockem na jedno odpoledne
Zkuste se také uvolnit a použít takzvaný dripping, kdy je barva doslova kapána nebo i cákána štětcem na povrch. Tuto techniku vymyslel pro své malby americký malíř Jackson Pollock a měl s ní ve své době velký úspěch. Teď se i vy můžete stát Pollockem a vytvořit si vlastní jedinečné umělecké dílo, které bude zdobit váš životní prostor.
Zůstat při tom nemusíte pouze u nábytku. Připravte si plátno a vytvořte si ve stejných barvách i malbu na zeď. Použít můžete stejné barvy jako na nábytek – budou držet i na plátně.
Opět doporučuji na závěr přelakovat. Při plastičtější abstrakci se zkuste poohlédnout po laku ve spreji, který se vám bude mnohem lépe nanášet.
Starý nábytek na každém kroku
Nadchla vás myšlenka vlastního designu, ale nemáte potřebné kousky? Nemusí se vždy jednat o starý nábytek, který máte doma. Podívejte se na bazarové prodeje na internetu nebo do sběrných dvorů – budete překvapeni, jaké kousky najdete.
Inspirovat vás může také náš článek o renovaci nábytku.