Vše neustále zdražuje
Ceny všech potravin jdou neustále nahoru. Tam, kde dříve stačila na nákup stokoruna, nestačí dnes skoro ani pětistovka. Jídlo je stále dražší a řada lidí si dnes nemůže dovolit to, co si mohli koupit dříve. Pro spoustu lidí je to součástí finanční krize, do které se dostali v uplynulých náročných měsících. Jak z toho ven? Řešení je několik – především je potřeb najít způsob, jak ušetřit. Možností je několik. Pojďte se s námi na ně podívat.
Nekupujte, vařte
Sice to občas láká, zajít si na oběd, třeba o pauze mezi přednáškami nebo o polední přestávce v práci, ale tenhle způsob stravování je dlouhodobě neudržitelný. Zkuste si připravit jídlo doma, třeba i několik dnů, do krabiček. Ty pak jen berte z ledničky a užívejte si, že ten den nemusíte nic připravovat. Domácí jídlo chutná nejlépe a především, víte, co jste do něj dali, takže je i zdravé.
Navíc výrazně ušetříte – tím spíš, pokud je vás doma více a vaříte dohromady, třeba i dětem do školy nebo partnerovi do práce.
Pečovat o sebe lze například také skrze detoxikaci organismu nebo vhodné doplňky stravy.
NEpište si nákupy
Došel vám olivový olej a rádi byste udělali o víkendu lečo? Tímhle způsobem neušetříte. Namísto seznamů potravin, které chcete koupit, napište pouze ty, které vám doma došly a bez kterých se skutečně neobejdete nebo které nebývají zpravidla ve slevě. Konkrétní recepty na nejbližší dny, které chcete vařit, vymýšlejte podle toho, jaké potraviny jsou momentálně v akci. Nedává příliš smysl dělat například obalované hermelíny, když jsou za plnou cenu v obchodě, kde bývají pravidelně ve slevě a podobně.
Některé věci lze naopak koupit do zásoby, třeba již zmíněný olivový olej – když budete mít neustále po ruce láhev navíc, nestane se vám, že byste ho museli někdy kupovat za plnou cenu. Během jednoho nákupu se to sice může zdát jako velký výdaj, když koupíte dva, ale v horizontu více měsíců je to naopak výhodné.
Barter aneb výměna
V poslední době se vrací do módy takzvaný barterový systém výměny produktů nebo služeb. Urodilo se vám na zahradě velké množství jablek a naopak vám chybí jahody, kterých má soused nadbytek? Není nic snadnějšího, než je s ním vyměnit. Takže i když šetříte, přebytečné jídlo, třeba právě to ze zahrady, rozdejte – ono se vám vrátí zpět v jiné podobě.
Zlevněné potraviny
Nestyďte se nakupovat v sekci se zlevněnými potravinami nebo přímo v obchodech zaměřených na prodej produktů s prošlou minimální dobou trvanlivosti. Je to spíše pohled většinové společnosti, co nás od těchto produktů drží dál než to, že by s nimi bylo něco skutečně špatně. Sice jsou prošlé, ale většina potravin vydrží mnohem déle než je datum uvedené na obale a například u zrajících sýrů nebo suchých výrobků, třeba těstovin, to vůbec nevadí.
Šetřit znamená také nevyhazovat
Chystáte se na dovolenou nebo jen na víkend na chatu a zbylo vám doma jídlo, které byste jinak vyhodili? Podívejte se po sdílených lednicích, kde si ho vezmou potřební. I nevyhazování dobrého jídla je zodpovědnost, díky které můžeme pomoci druhým.