
Jaké by to asi bylo bydlet v místě, které vám místo samých starostí přináší pouze výhody? Mít domov, který je bezpečným, zdravým místem pro život, které navíc šetří peněžní prostředky? Zní to jako sen, kterého je nemožné dosáhnout, ale opak je pravdou. Právě takové požadavky splňují pasivní domy. Že jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Pojďme si tedy shrnout, oč se jedná, a jaké benefity z toho druhu stavby plynou.
Pasivní dům
Pasivní dům je stavbou, která funguje obdobně jako nízkoenergetický dům. Hlavní výhodou je tedy vysoká úspora energií. Rozdíl mezi nimi však existuje. Aby mohla být stavba považována za pasivní dům, musí splňovat daleko přísnější kritéria, co se týče právě dosahovaných energetických úspor. Roční spotřeba tepla se pohybuje asi kolem 15 kWh na metr čtvereční. Díky tomu můžete dosáhnout velmi výrazných finančních úspor. Brněnské stavební firmy uvádějí, že je možné dosáhnout až o devadesát procent nižších nákladů na vytápění. Precizně provedená izolace vám navíc zajistí, že bude uvnitř domu vždy příjemná teplota, a to i během extrémně horkých letních dnů.
Další přínos ocení zejména alergici, neboť ustálením teplot ve vnitřních prostorách, je zamezeno vzniku plísní, které bývají v běžných stavbách velmi častým projevem nekvalitně provedené izolace. Vdechování výparů ze vzniklých plísní je pro obyvatele domů velmi nebezpečné, a zejména pak pro děti a lidi trpící alergiemi. Pasivní dům vám ale vytvoří zdraví nezávadné prostředí.
Jedním z neposledních výhod je také ekologičnost domu. Tato výhoda se opět váže ke snížení úniku tepla do ovzduší. Díky udržování tepla v domě je tedy chráněno také životní prostředí.
Pasivní domy jsou komfortním způsobem bydlení, které s sebou přináší celou řadu užitečných výhod, které jsou přínosné nejen pro jeho obyvatele, ale také okolní svět.