Slyšíme to ze všech stran. Všechno se zdražuje a nám nezbývá nic jiného než se s tím nějak vypořádat. V tomto článku však nebudeme řešit proč tomu tak je, ale zaměříme se na drobnosti, které často opomíjíme, ale můžeme nám pomoci s tvorbou úspor. Jak se totiž říká „korunka ke korunce“ a za pár let si můžete dovolit třeba vysněnou dovolenou. I když je nám všem jasné, že realita je jiná, tak šetření obecně nepomáhá jen nám, ale i samotné přírodě. Pojďme se na to tedy podívat!
- Myčka nad zlato
Jako první se pojďme podívat, jak lze uspořit na vodném a stočném. Zásadním bodem je pořízení myčky. Nejen, že se jedná o velmi praktickou věc, která vám ušetří spoustu času je dokázáno, že se jedná také o velmi spořivého pomocníka. Když totiž myjeme nádobí ručně, tak většinou necháme paralelně téci vodu a tím vypustíme více litrů, než myčka spotřebuje jeden cyklus prací. Navíc spousta dnešních myček již disponuje eko programy, které navíc nespotřebovují ani tolik energie, ai zásobují vodu minimalizují na potřebné minimum.
- Věnujte pozornost lednici a mrazáku
Pokud nemáte chladničku a mrazák se systémem „No Frost“ nezapomínejte na pravidelné odmrazování. V jednom z našich minulých článků jsme podrobněji vysvětlovali, jak nežádoucí námraza umí zahýbat s vaší peněženkou. To však není všechno. Pravidelné udržování lednice a mrazáku v čistotě a bez námrazy je navíc jedním z faktorů zdraví. Skladování potravin si totiž žádá určité náležitosti, které není radno podceňovat.
- Nezakrývejte radiátory
Máte-li ve svém domově radiátory nebo jiný druh fyzického topení, vždy kolem nechte dostatek volného prostoru a nikdy se nezakrývejte. Nejenže hrozí riziko požáru, ale tím, že radiátory zakryjete, tak se obíráte o cenné teplo, které nedostanete do celé místnosti. Proto pokud máte před topnými tělesy závěsy nebo záclony, došlo k jejich odstranění nebo zkrácení tak, aby nedocházelo k hromadění tepla jen v tomto místě.
- Namísto koupele zvolte sprchu
Rádi se naložíte po náročných dnech do horké vany? Pokud ano, neomez, zda tento požitit a hned toho, abyste si vanu dopřávali každý den, dejte raději přednost sprše. Je dokázáno, že se sprchujeme obvykle 5 minut, což znamená mnohem menší spotřebu vody, než je třeba napuštění celé vany.
- Nenechávejte téci vodu při čištění zubů
Čištění zubů je každodenní rutinou, s kterou se často pojí jeden zlozvyk. Ten spočívá v tom, že máme během čištění zapnutou vodu. Ve výsledku ji však k ničemu nepotřebujeme. Zcela totiž stačí, když si kartáček navlhčíme před čištěním a po čištění ho opláchneme. Dvě minuty, které mezitím uběhnou, vodu zastavíme a můžeme tak ve spotřebě celého roku ušetřit až stovky korun.
- Ekologické splachování
Technologické novinky nahrávají sami o sobě i úspoře. Pořídíme-li si na záchod oddělené splachovadlo, které se rozlišuje podle typu provedených potřeb a potřeb vody, opět lze ročně dosáhnout úspor v řádku sporáku, ale tisíců korun.
- Efektivní praní na nižší teploty
Běžné oblečení pereme často na teplotu 40 °C či dokonce 60 °C. Pokud se však nejedná o opravdu zašpiněné věci se skvrnami, ale o praní běžně nošeného prádla, nejsou tyto teploty bezprostředně. Naopak snížením teploty na 30 °C nejen ušetříte, ale zároveň prodloužíte i životnost svých oblíbených kousků. Podíváte-li se totiž na cedulky, spousta výrobců uvádí jako vhodnou teplotu pro praní právě zmíněných 30 °C. Látky se při této teplotě tolik neničí, a navíc si zachovávají i stálost barev.
- DIY čistící prostředky
Aby vaše domácnost byla čistá a voňavá, není nutné mít na každý povrch nebo místnost speciální čistič. Právě naopak, zcela vám postačí jeden univerzální přípravek, který si navíc můžete připravit zcela sami. Budete k tomu potřebovat jen pár doplňků.
- 1 šálek bílého octa
- 1 šálek vody
- 1 šálek izopropylalkoholu (nebo můžete použít také vodku)
- pár kapek esenciálního oleje (například levandule, tea tree, citron)
Uveřejnit:
Smíchejte všechny přísady dohromady a následně je přelijte do připraveného rozprašovače. Tento univerzální čistič lze použít na čistění všech povrchů v domácnosti. Po nastříkání ho nechte jen chvíli působit a následně setřete houbičkou nebo hadříkem. Kromě výše zmíněných přísad lze zkusit i jiné druhy čističů, kde budou složkami jedlá soda, citrónová šťáva, kyselina citrónová nebo peroxid vodíku. Zkrátka záleží jak na vašich osobních preferencích, tak i na tom co zrovna máte doma nebo je pro vás snadno sehnatelné.
- Omezte v létě používání sušičky
Sušička je skvělý vynález, který si většina lidí v domácnosti pochvaluje a dennodenně ho využívá. V letních měsících je však potřeba sušičky zcela zbytečná. Ne uznejte, usušíte prádlo rychleji než v sušičce? A to se zcela jistě vyplatí.
10. Vypojte spotřebiče ze sítě
Jste zvyklí nechávat přístroje v zásuvkách av tzv. pohotovostním režimu? Pak zbystřete. Nejen, že je lepší přístroje vypojovat z důvodu nenadále události a následného požáru, ale je také mnohem úspornější. I když vždy víte v zásuvce, neustále televizi k odběru ze sítě. I když se jedná o malý odběr, při všech takto zapojených spotřebičích se částka již načítá. Je logické, že tento bod nedodržujete denně, ale nezapomínejte na něj zejména ve chvílích, kdy opouštíte domácnost na delší dobu a odjíždíte třeba na dovolenou.
Zajímají vás další tipy, jak lze uspořit? Podívejte se i na další naše články např. „ Jak ušetřit na jídle “ nebo „ Rekuperace – ideální způsob, jak ušetřit za vytápění “.