
1. Bezpečnostní třída
Prvním a nejdůležitějším parametrem, který musíte při výběru bezpečnostních dveří zvážit, je bezpečnostní třída. Na trhu máme k dostání bezpečnostní třídy 1-6. Třída 1 je nejméně bezpečná a třída 6 nejbezpečnější. Třídy jsou definované státní normou a každá třída má stanoveno, jakým nástrojem ji pravděpodobně lze prolomit.
- 1. třída: prolomí ji i méně zkušený zloděj, k překonání stačí vykopnutí
- 2. třída: k ochraně méně rizikových objektů, k jejich překonání stačí jednoduché nářadí a větší fyzická síla
- 3. třída: vhodná do panelových domů i rodinných domů, lze je otevřít enormní fyzickou silou (páčidlo, kladivo)
- 4. třída: nelze je otevřít mechanickými nástroji a bez sofistikovaného vybavení je zloděj neotevře
- 5. třída: k otevření je třeba pila, používají se pro objekty mimořádné hodnoty
- 6. třída: k jejich otevření je třeba obouručních elektrických zařízení a používají se k zabezpečení vojenských objektů
K zabezpečení rodinných domů a bytů se používá nejčastěji třetí a čtvrtá třída. Nižší třídy jsou snadno překonatelné a do vyšších tříd nemá smysl investovat. Pro představu investice do dveří páté a šesté třídy je až desetinásobná oproti čtvrté třídě.
2. Kvalitní zámek
Bez kvalitního zámku jsou sebelepší dveře snadnou kořistí a máme na mysli kvalitu, ne kvantitu. Můžete mít na dveřích tři zámky, ale jsou-li nekvalitní, tak jsou prakticky k ničemu.
Stejně jako dveře i zámky se rozlišují podle bezpečnostních tříd. Nejlepší a také nejlogičtější volba je instalace stejné třídy zámků, jako máte dveře. Nemá smysl kupovat vysokou třídu zámku k nekvalitním dveřím a obráceně.
3. Zárubně jsou nutnost
U bezpečnostních dveří hraje roli také jejich montáž. Když už investujete nemalé částky do kvalitních dveří a zámků, tak dejte i nějaké peníze na profesionální montáž. Správné usazení dveří je poměrně náročné a byla by škoda zazdít kvalitní dveře nešikovnou montáží svépomocí ve snaze ušetřit pár tisíc.
Klasické dveře mají zárubně ze dřeva nebo z železa. Bezpečnostní dveře mají zárubně z profilovaných ocelových rámů, které jsou tlustší než u obyčejných dveří a také jsou vylité betonem.
Přečtěte si také Jak si vybrat zámkaře nebo Jak na mytí oken?