Očekáváte přírůstek do rodiny nebo je vaše malé miminko již zvídavé batole? Pak je nejvyšší čas zabezpečit nejen dětský pokoj, ale i ostatní místnosti. Přece jen doma trávíme s dětmi většinu času, a proto je vhodné myslet na jejich bezpečí. I zdánlivě obyčejné věci a vybavení mohou být nástrahou a mnohdy stačí jen okamžik nepozornosti. Není však nutné propadat panice! Stačí dodržet pár zásad, které jsme pro vás sepsali v dnešním článku.
Dítě je průzkumník a hrdina
Období dětství je synonymem poznávání. Každé dítě rádo nové a nepoznané věci. Nejen, že si díky tomu rozvíjí smysly, ale krůček po krůčku poznává svět. I doma ho to samozřejmě láká, proto už od útlého batolecího věku si chce šáhnout na vše, co je v dosahu. Ne všechno je však zcela bezpečné, a proto je vhodné při plánování rodiny a zároveň zařizování domácnosti být obezřetný. Každá místnost totiž skrývá určité vybavení, které děti nejvíce láká, ale zároveň pro ně může být i rizikem.
Dětský pokoj není jen o hračkách
I když dětský pokoj zpočátku útlého věku dítěte moc nevyužijete, postupem času v něm bude dítě trávit více a více času. Obecně platí pravidlo, že jakýkoliv nábytek, který budou používat děti musí být hlavně bezpečný. Vyplatí se tedy zainvestovat i do dražších kousků, které jsou vyráběny zejména individuálně a lokálně. Sériová výroba má sice výhodu v nižší ceně, ale kvalita často pokulhává. Navíc u malého dítěte je třeba myslet na to, že vše ocucává a olizuje. Jakýkoliv chemický nátěr by tedy mohl způsobit nepříjemné problémy. To platí i v případě výmalby, kterou je lepší provádět zdravotně nezávadnými barvami. Nejdůležitějším kusem nábytku dětského pokoje je bezpochyby postel. Ta musí být stabilní a přizpůsobena věku dítěte. U malých dětí dejte pozor zejména na postel s postranním hrazením, kde musí být mezery natolik malé, aby se do nich dítě nemohlo zaklínit. Poslední, ale neméně důležitý tip se týká nábytkových úchytek. Na trhu dnes existuje spoustu designových možností, které jsou sice krásné, ale z hlediska bezpečnosti velmi nepraktické. Pád nebo náraz do úchytky může být nejen velmi bolestivý, ale také nebezpečný. Proto raději volte skříně se systémem push to open nebo měkké úchytky z nezávadné pryže vyrobené speciálně pro potřeby dětí.
Obývací pokoj aneb místo, kde trávíme s dětmi nejvíce času
Jak již bylo zmíněno, malé děti budou převážně trávit čas s vámi, a ne samy v dětském pokoji. A místo, kde dospělí tráví nejvíce času, je právě v obývacím pokoji. Pokud máte dostatek prostoru, je dobré dětem udělat hrací koutek, kde budou mít své hračky. Nabízí se zde i varianta ohrádky. Čím však bude dítě starší, tím méně posedí a bude se pohybovat po celém pokoji. V tu chvíli je důležité zajistit kabely od nejrůznějších přístrojů, zaslepit zásuvky a využít chrániče nábytku v podobě rohových pryží nebo v podobě pantů zamezující otevření polic či šuplíků. Z konferenčních stolků a nízkých polic je také vhodné odstranit jakékoliv předměty, které dítě může strhnout a posléze rozbít.
Bezpečná kuchyně
Druhým místem, kde obvykle tráví dospělí a posléze i jejich děti čas je kuchyně. Tato místnost je sama o sobě plná nástrah a je proto vhodné zhodnotit co všechno může být rizikové. Nejdůležitějším pomocníkem jsou bezesporu pojistky proti otevírání šuplíků a poliček. Ty zabrání nejen nadšenému rabování, ale i případnému ublížení na zdraví. V úrovni dětí také nikdy nenecháváme žádné elektrické přístroje, čistící prostředky nebo igelitové sáčky. Při samotné práci a vaření, pak vždy postupujeme s nejvyšší opatrností, tj. nenecháváme a nemanipulujeme kolem dítěte s horkou vodou a ostrými předměty.
Koupelna a její nástrahy
Koupelna je nedílnou součástí každé domácnosti, a i dítě v ní stráví velké množství času. Nejen proto je tedy třeba myslet na její bezpečnost. Základem je umístit veškeré chemické čističe, prací prášky a gely na nejvyšší police. Tím zcela eliminujete obávané riziko otravy a můžete v klidu pustit děti do koupelny i samotné. Samozřejmě je kromě toho vhodné schovat také ostré předměty jako jsou nůžky na nehty nebo odstraňovač kůžiček. Pro eliminaci pádů ve vaně je také skvělým řešením protiskluzová podložka. Ta funguje stejně dobře jako vnitřní pojistka proti opaření, kterou je žádoucí namontovat na sprchovou baterii.
Společným prvkem všech místností jsou okna i dveře. I ty mohou být z pohledu dětí rizikové, a proto jsou na trhu dostupné bezpečností varianty určené speciálně pro děti. Za zmínku stojí jak okno s bezpečnostním kováním, tak i dveře s tvrzeným sklem nebo zcela bez něj.
Nenechte se zaskočit a připravte svou domácnost na malé objevitele. Předejdete tak nepříjemným situacím, ale i nebezpečným úrazům. Aneb jak se říká „Kdo je připraven, není zaskočen“.