Články & návody

HW-PANTY, spol. s r.o.  - odstranění vlhkého zdiva metodou HW-systém,  jež se provádí zarážením nerezových ocelových plechů do zdiva bez předchozího podřezání.

MBL spol. s r.o. - rekonstrukce bazénů pomocí aplikace stříkaného sklolaminátu. 

Zahrady Skoupý - výstavba zahradních a koupacích jezírek včetně vodopádů

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - hliníková a plastová okna Ostrava a okolí.

Rekvalifikační kurzy Olomouc - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Olomouci a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - realizujeme andhydritové podlahy po celé ČR.

Karissa Corp SE - stavební firma Brno.

Kuchyně IN s.r.o. - vestavěné skříně na míru Jihlava.

CASCADE-kuchyně s.r.o. - kuchyně na míru Brno. Tvorba kuchyní pro život. 

Alergici se koberců bát nemusí

V moderním věku trpí vysoké procento obyvatel moderního civilizovaného světa nějakou formou alergie. Alergeny se nacházejí všude – v potravinách, nejčastěji v oříšcích, vybraných druzích zeleniny i ovoci. Na jaře a během léta potrápí citlivé osoby pyly z květů, také se nepříznivě projevují některé druhy travin či dokonce jehličnanů, a co teprve zvířený prach z vyprahlých polí v období žní. Ani ve městech nejsou alergici ušetřeni dráždivých látek – řada aut jezdí bez zákonem předepsaných katalyzátorů a i ty, které jsou řádně nainstalovány, nejsou vždy v náležitém technickém stavu. Výfukové zplodiny spolu s prachovými částicemi se tedy dennodenně dobývají do všech škvírek a pootevřených oken obytných budov. Zimní období sice přináší dočasnou vytouženou úlevu od pylů, ty jsou však vzápětí vystřídány inverzním počasím, kdy se v nížinách zaplněných hustě osídlenými městy zdržuje stojatý znečištěný vzduch. Zdá se tedy, že před ovzduším plným alergenů není úniku. Trpí tím nejen alergici, ale i zdraví lidé.

Doma ve vlastním domě či bytě si můžeme ovzduší, které vdechujeme, do určité míry optimalizovat. Přicházejí na řadu různě účinné čističky vzduchu se specifickými filtry či ionizátory, dále pak zvlhčovače či naopak odvlhčovače, podle toho, co právě našim plicím prospívá či škodí. V předvánočním období nastupuje tradiční velké gruntování, které si minimálně ještě jednou zopakujeme při jarním úklidu. Je nutné zbavit se nejen prachu, ale i roztočů. Naši prapředkové dobře věděli, proč rok co rok po žních nacpávají slamníky novou čerstvou voňavou slámou a proč za mrazivých dnů vynášejí ven peřiny i povlečení takzvaně „vymrznout“. Tímto způsobem se v nízkých teplotách likvidovali parazité – jak dospělí, tak jedinci v různých stádiích vývoje – kteří jinak obtěžovali domácí zvířectvo i lidské obyvatele domovů. Proto se také vynášely ven koberce, aby se pořádně vyčistily – tehdy se tradičně proklepávaly sněhem.

Dnes nás díky moderním chemickým přípravkům netrápí ani tak blechy a švábi, jako roztoči. Jsou to miniaturní, lidským okem takřka neviditelní požírači biologického odpadu v různých formách. Nepohrdnou částečkou odlupující se lidské či zvířecí kůže. Ideálním prostředím pro ně je prach a lůžkoviny. Dráždí kůži a způsobují kožní problémy, exémy a vyrážky, otoky nosní sliznice, slzení, záněty spojivek. Mohou dokonce zapříčinit i bolesti hlavy a stát za rozvojem astmatu. V boji proti roztočům pomáhá zvýšená hygiena – důsledné větrání, provětrávání matrací, nízká teplota v ložnicích a praní ložního prádla v teplotě min. 60°C. Samozřejmostí je běžný povrchový úklid, vysávání podlah, zejména koberců a stírání prachu nejméně 1x týdně.

Dříve se doporučovalo odstranit z bytu, v němž přebývají alergici, všechny nadbytečné tkaniny jako jsou závěsy, čalounění a zejména koberce, které byly označovány jako hlavní viníci vzniku alergického podráždění a lapače prachu. Dnes už toto pravidlo neplatí. Koberec, v němž se zachytává prach, funguje totiž především jako účinný filtr, který zabraňuje víření prachu a nečistot. K pohybu prachových chuchvalců na rozdíl od koberců dochází u jiných podlahových krytin v bytě, jako je dřevo, parkety, palubky, plovoucí podlahy, linoleum či dlažba. Na nich se usazený prach donekonečna zvedá a roznáší pouhou chůzí osob, které se v bytě pohybují. O to víc pak dráždí dýchací ústrojí nejen alergiků. Paradoxně – oproti vžitým představám – je tedy mnohem efektivnější a šetrnější položit v místnostech celoplošné koberce, které účinnými vysavači dobře vyčistíme a prach i jiné nečistoty dokonale odstraníme.

Abychom měli opravdovou jistotu, že jsme v boji za své zdraví a proti roztočům udělali maximum, je nanejvýš vhodné pozvat si do bytu alespoň 2 – 3x za rok specializovanou firmu, která provádí intenzívní hloubkové čištění koberců extrakční metodou. Čištění koberců zde probíhá speciálním vysavačem, který pod vysokým tlakem vstřikuje hluboko mezi vlákna koberce speciální saponát. Ten je účinný vůči rozpouštěné špíně a parazitům, ale šetrný k samotnému koberci. Saponát je následně důkladně vysát zpět do nádrže vysavače, takže koberec nezůstane mokrý, pouze mírně vlhký, čistý a provoněný, a vysychá dokonale během několika hodin. Nezáleží přitom na tom, jaký typ a materiál koberce máte – tato desinfekční metoda je účinná na koberce s krátkým, středním i dlouhým vlasem nad 1,5 cm, na koberce z přírodních materiálů i z umělého vlákna, na perské koberce, poradí si i s třásněmi. To vše bez ohledu na vysoký stupeň znečištění.

Fotografie